Abonament radiowo-telewizyjny: zwolnienie od opłat i uzyskanie ulgi

Chciałbyś dowiedzieć się, kiedy możesz starać się o zwolnienie od opłat abonamentowych albo o uzyskanie ulgi?

Chciałbyś dowiedzieć się, kiedy możesz starać się o zwolnienie od opłat abonamentowych albo o uzyskanie ulgi? Poniżej przedstawiamy prawne możliwości dochodzenia takiego zwolnienia oraz przyznania ulgi. W obydwu przypadkach podstawy prawne są jasno określone w ustawie i dzielą się na dwie kategorie: socjalne oraz zdrowotne.

Off

Tekst możesz przeczytać po rosyjsku, ukraińsku lub niemiecku.

Chciałbyś się dowiedzieć, czym jest abonament radiowo-telewizyjny (Rundfunkbeitrag)? Tutaj przeczytasz, kto musi go opłacać i jak sie należy zarejestrować. 

Kiedy mogę ubiegać się o zwolnienie od opłat abonamentowych? 

Warunki do uzyskania zwolnienia od opłat abonamentowych zostały szczegółowo wymienione w ustawie. Jedną z opcji jest powołanie się na ciężką sytuację finansową. Tym samym o zwolnienie możesz ubiegać się, jeżeli otrzymujesz od państwa następujące świadczenia socjalne: 

  • zasiłek socjalny (Sozialhilfe)
  • dodatek do emerytury oraz dodatek z tytułu częściowej niezdolności do zarobkowania (Grundsicherung im Alter und bei Erwerbsminderung)
  • zasiłek dla osób niezdolnych do pracy (Sozialgeld) albo zasiłek (Bürgergeld, wcześniej Arbeitslosengeld II/ALG II), o ile nie zostały przyznane dodatki, których wysokość przekraczacza wysokość abonamentu radiowo-telewizyjnego.
  • dofinansowanie dla studentów (BAföG) albo dofinasowanie do nauki zawodu (BAB/ Ausbildungsgeld), w przypadku zamieszkania poza domem rodzinnym
  • zasiłek pielęgnacyjny (Pflegegeld) na podstawie przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach związkowych.

Nie słuchasz radia ani nie oglądasz telewizji? Niestety na tej podstawie nie możesz ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Jeżeli nie otrzymujesz świadczeń socjalnych, to mimo to w szczególnym przypadku, możesz wnioskować o zwolnienie od opłaty abonamentowej. Warunek: Twoje dochody nie przekraczają określonego minimum socjalnego o więcej niż 18,36 euro. Jako dowód musisz przedłożyć decyzję o nieprzyznaniu świadczeń socjalnych.

Ponadto zwolnienie od opłat abonamentowych zostało przewidziane dla osób głuchoniewidomych oraz otrzymujących zasiłek dla niewidomych (Blindenhilfe). 

Kiedy mogę wnioskować o ulgę w opłatach?

Niektóre osoby mogą starać się o uzyskanie ulgi w opłatach abonamentowych z przyczyn zdrowotnych. Ulgowa opłata abonamentowa wynosi 6,12 euro miesięcznie. Uprawnienie do ulgi przysługuje zgodnie z ustawą osobom, które są:

  • niewidome albo niedowidzące ze stopniem niepełnosprawności co najmniej 60 %
  • niesłyszące albo niedosłyszące (również przy pomocy aparatu słuchowego)
  • niepełnosprawne ze stopniem niepełnosprawności co najmniej 80% .

We wszystkich wymienionych przypadkach niepełnosprawność musi być oznaczona symbolem RF w legitymacji osoby niepełnosprawnej.

Czy muszę opłacać abonament radiowo-telewizyjny również za drugie mieszkanie?

Nie, za drugie mieszkanie nie musisz uiszczać kolejnej opłaty abonamentowej. Chodzi o sytuację, kiedy zostałeś zarejestrowany w serwisie ARD ZDF Deutschlandradio jako płatnik abonamentu zarówno za pierwsze jak i drugie mieszkanie. Wówczas możesz złożyć wniosek o zwolnienie od opłaty abonamentowej za drugie mieszkanie. 

Jak mogę ubiegać się o zwolnienie albo ulgę?

Uwaga! Zwolnienie od opłat abonementowych czy przyznanie ulgi nigdy nie następuje automatycznie. W obu przypadkach musisz złożyć pisemny wniosek i załączyć wymagane zaświadczenia.

Wnioski znajdziesz w urzędach miast i gmin oraz na stronie internetowej www.rundfunkbeitrag.de. Wniosek musisz wypełnić, załączyć kopię niezbędnych dokumentów, a następnie całość przesłać na adres serwisu ARD ZDF Deutschlandradio.

Jeżeli masz problem ze zwolnieniem od opłat abonamentowych, skorzystaj z naszej oferty poradnictwa w tym zakresie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Vektorgrafik mit menschlichen Figuren und digitalen Endgeräten - Digitale Welt

Informacje z zakresu prawa konsumenckiego w języku polskim

Tutaj znajdziesz dodatkowe informacje z zakresu prawa konsumenckiego po polsku.

Bundesgerichtshof

Wegweisendes BGH-Urteil: Klauseln zu Negativzinsen unzulässig

Von 2019 bis zur Zinswende 2022 hatten verschiedene Banken und Sparkassen Verwahrentgelte eingeführt, die sie in Form von Negativzinsen erhoben. Dies hielten die Verbraucherzentralen für unzulässig und klagten. Nun hat der Bundesgerichtshof (BGH) die Klauseln für unzulässig erklärt.
Ein Mann steht nachdenklich vor einem geöffneten Kühlschrank

Fragen zu Lebensmitteln? In unserem Forum antworten Expert:innen!

Kostenlose Auskunft von den Verbraucherzentralen: Unter lebensmittel-forum.de bekommen Sie unkompliziert eine fachkundige Antwort zu Fragen rund um Lebensmittel. Mehr als 300 Beiträge sind schon zum Stöbern da.
Eine Frau blickt enttäuscht in ein Paket

Fragen zu Rückgabe, Garantie und Co.? Machen Sie den Umtausch-Check!

Wer Waren kauft – ob im Internet oder im stationären Handel – hat eine Reihe klarer Rechte. Mit unserem kostenlosen Tool finden Sie schnell heraus, wie sich typische Probleme lösen lassen und worauf Sie bei Ärger mit dem Händler bestehen können.